Laser kontra blizny potrądzikowe

Nieco wcześniej pisaliśmy już o trądziku. To nieprzyjemna i w sumie wstydliwa przypadłość, która dotyka głównie osób w wieku młodzieńczym. Co istotne, nie jest ona wyłącznie domeną kobiet. Także mężczyźni zmagają się z trądzikiem, co dla młodego chłopaka również stanowi źródło problemów. Czasami specyfika męskiej cery i trybu życia powodują, że trądzik ma jeszcze gwałtowniejszy przebieg. Najpoważniejszą i niestety trwałą konsekwencją ostrego trądziku mogą być głębokie bruzdy na skórze. Są one nieco podobne do tych, które powstają na skutek ospy, jeśli strupki zostały przedwcześnie zdrapane i wdało się miejscowe zakażenie. Bruzdy te są widoczne i mogą wpłynąć na komfort psychiczny i życie towarzyskie.

Rozwój trądziku kończy się definitywnie najczęściej w wieku około 30 lat. To również moment, w którym trzeba będzie się zmierzyć z ewentualnymi ubytkami skórnymi. Ich całkowite zniwelowanie będzie trudne, ale istnieją wysokiej klasy zabiegi, które poprawią sytuację. Pierwszym wybieranym orężem w walce jest głębokie, radykalne złuszczanie. Na drugim biegunie mamy zabiegi z użyciem lasera, takie jak popularny Fraxel. Metody te mogą dać wyraźny skutek, ale powiedzmy sobie szczerze, iż jedynie wspomagają leczenie. Właściwa terapia jest dużo bardziej złożona.

Główny kłopot z bliznami potrądzikowymi jest taki, że są one naprawdę głębokie i jako blizny zanikowe lokują się poniżej właściwej grubości skóry. Nie da się jej tak złuszczyć i odbudować, aby zniknęły całkowicie. Stąd zwykle zapada decyzja o terapii skojarzonej, gdzie łączy się zabiegi i środki farmakologiczne zgodnie z potrzebami pacjenta.

www.zywieckapilka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *